To answer your questions, we need to calculate the molality, percent by mass, and mole fraction of sodium hydroxide in the given solution.
First, let's calculate the molality (m) of sodium hydroxide in the solution:
a. Molality (m) is defined as the number of moles of solute per kilogram of solvent. In this case, the solute is sodium hydroxide (NaOH) and the solvent is water (H2O).
Step 1: Calculate the number of moles of sodium hydroxide (NaOH):We need to convert grams to moles. The molar mass of NaOH is:Na: 22.99 g/molO: 16.00 g/molH: 1.01 g/molTotal molar mass: 22.99 + 16.00 + 1.01 = 40.00 g/mol
Number of moles = mass / molar massNumber of moles of NaOH = 83 g / 40.00 g/mol = 2.075 mol
Step 2: Calculate the mass of water (H2O)
ensity of water = 1 g/mLVolume of water = 750 mLMass of water = volume × density = 750 mL × 1 g/mL = 750 g
Step 3: Calculate the molality:Molality (m) = moles of solute / mass of solvent (in kg)Mass of solvent (water) = 750 g = 0.750 kg
Molality (m) = 2.075 mol / 0.750 kg ≈ 2.767 mol/kg
Therefore, the molality of sodium hydroxide in the solution is approximately 2.767 mol/kg.
Now, let's calculate the percent by mass of sodium hydroxide in the solution:
b. Percent by mass is the ratio of the mass of the solute to the mass of the solution, multiplied by 100.
Mass of sodium hydroxide = 83 gMass of the solution = mass of sodium hydroxide + mass of waterMass of the solution = 83 g + 750 g = 833 g
Percent by mass of sodium hydroxide = (mass of sodium hydroxide / mass of the solution) × 100Percent by mass of sodium hydroxide = (83 g / 833 g) × 100 ≈ 9.96%
Therefore, the percent by mass of sodium hydroxide in the solution is approximately 9.96%.
Lastly, let's calculate the mole fraction of sodium hydroxide in the solution:
c. The mole fraction (X) is the ratio of the moles of solute to the total moles of all components in the solution.
Moles of sodium hydroxide = 2.075 molMoles of water = mass of water / molar mass of waterMolar mass of water = 18.015 g/mol
Moles of water = 750 g / 18.015 g/mol ≈ 41.63 mol
Total moles of all components = moles of sodium hydroxide + moles of waterTotal moles of all components = 2.075 mol + 41.63 mol = 43.705 mol
Mole fraction of sodium hydroxide = moles of sodium hydroxide / total moles of all componentsMole fraction of sodium hydroxide = 2.075 mol / 43.705 mol ≈ 0.0475
Therefore, the mole fraction of sodium hydroxide in the solution is approximately 0.0475.